Genel Bilgiler

Biyografi

Prof. Dr. Mert Ülgen, İstanbul İ.T.İ.A. Eczacılık Bilimleri Fakültesinden 1981 yılında mezun olmuş, 1984’de Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak girmiştir. 1987 yılında aynı Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. 1992 yılında  Londra Üniversitesi, King's College, Chelsea Eczacılık Departmanından Ph.D. ünvanını almış, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı’nda 1992’de Yardımcı Doçent, 1993’de Doçent ve 1999 yılında Profesör olmuştur. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde çeşitli idari görevlerde bulunmuş ve bu kurumdan 2009 yılında emekli olmuştur.

 

Prof. Dr. Mert Ülgen 2009 yılında Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi kadrosuna atanmıştır. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesinde ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda kimya derslerini vermiştir. 2010-2013 yılları arasında Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve 2013-2016 yılları arasında Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevini de sürdürmüştür. 2016 yılında Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Eczacılık Fakültesine kurucu dekan olarak atanmış ve Farmasötik Kimya Anabilim Dalı kadrosuna geçmiştir. Prof. Dr. Mert Ülgen, halen Acıbadem Üniversitesi Mehmet Ali Aydınlar Eczacılık Fakültesi dekanlık görevini sürdürmektedir. 2011 yılından beri Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsüne bağlı İlaç Endüstrisinde Yönetim Tezsiz Yüksek Lisans Programını yönetmektedir.

 

Prof. Dr. Mert Ülgen’in in vitro ilaç metabolizması alanında çok sayıda ulusal ve uluslararası çalışmaları vardır. Konusu ile ilgili çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezini yönetmiştir. Başlıca çalışma konusu model bileşiklerin, ilaçların ve metabolitlerin sentezleri ve in vitro mikrozomal metabolizmalarının incelenmesidir.

Kurum Bilgileri

Birim
Eczacılık Fakültesi
Bölüm
Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü
Ana Bilim Dalı
Farmasötik Kimya Anabilim Dalı

İletişim