General Information

Institutional Information: Faculty Of Humanities And Social Sciences, Psychology
Research Areas: Health Sciences, Social Sciences and Humanities

Metrics

Publication

118

Citation (WoS)

50

H-Index (WoS)

5

Citation (Scopus)

47

H-Index (Scopus)

4

Citation (Scholar)

30

H-Index (Scholar)

2

Citiation (TrDizin)

4

H-Index (TrDizin)

2

Project

1

Thesis Advisory

2

Open Access

5
UN Sustainable Development Goals

Biography

Fatih Artvinli


Artvin doğumlu. Yusufeli Sağlık Meslek Lisesi, Toplum Sağlığı Bölümü'nden mezun oldu. Lisans eğitimini, Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, yüksek lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, doktora çalışmasını ise aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü’nde tamamladı. Öğrenim hayatı boyunca aynı zamanda Sağlık Memuru olarak görev yapan Fatih Artvinli, psikiyatri tarihiyle ilgili doktora tezini yazdığı dönemde Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalıştı. Doktora sonrası araştırmasını Fogarty Bursu ile Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Boston Children’s Hospital’da yaptı. 

 

Bakırköy Akıl Hastanesi, Erenköy Sanatoryumu ve Heybeliada Sanatoryumu gibi İstanbul'un tarihi hastanelerinin kurumsal tarihinin aydınlatılması ve hafızasına yönelik proje ve çalışmalarda yer aldı. Eğitim ve sağlık hakkı alanında mücadele eden sivil toplum örgütü İnsan Sağlığı ve Eğitim Vakfı'nın (İNSEV) Yönetim Kurulu Üyesi, sağlık ve sosyal bilimleri bir araya getirme amacına yönelik kitaplar yayımlayan İNSEV Yayınları'nın Yayın Yönetmenidir.  

 

Halen Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan tıp ve psikiyatri tarihçisi Fatih Artvinli'nin History of Psychiatry, History of Neurosciences, Osmanlı Bilimi Araştırmaları, Kebikeç gibi dergilerde yayımlanan makalelerinin yanı sıra, yayımlanmış iki kitabı bulunmaktadır: Seraba Harcanmış Bir Ömür: Osman Bölükbaşı (Kitap Yayınevi, 2007), Delilik, Siyaset ve Toplum: Toptaşı Bimarhanesi (1. Baskı, Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, 2013, 3. Baskı Telemak Kitap, Mayıs 2022).


Contact

Email
Fatih.Artvinli@acibadem.edu.tr
Web Page
https://avesis.acibadem.edu.tr/Fatih.Artvinli
Address
Acıbadem Üniversitesi Tıp FakültesiTıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalıİçerenköy Mh. Kayışdağı Cd. No:32 34752 - Ataşehir - İstanbul