Genel Bilgiler

Biyografi

İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra, 1998 yılında Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi'ni okul birinciliği ile bitirmiş, aynı yıl İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimine başlamıştır. 2004 yılında tıp eğitimini tamamladıktan sonra, 2005 yılında Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahisi asistanlık eğitimine başlamıştır.  2012 yılında Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanlığını tamamlamıştır ve 2012-2014 yılları arasında Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devlet hizmet yükümlülüğünü gerçekleştirmiştir. 2014 yılında Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde uzman doktor olarak çalışmaya başlamış ve Acıbadem Üniversitesi Perfüzyon Teknikleri Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak akademik hayatına başlamıştır. 2017 yılında Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'na Doktor Öğretim Üyesi olarak atanmıştır. 2019 yılında akademik çalışmalarını tamamladıktan sonra Doçent ünvanını almıştır. Halen Acıbadem Üniversitesi'nde akademik hayatına devam etmekte ve Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi'nde Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı olarak görevine devam etmektedir.

Asistanlığı boyunca Erişkin Kalp Cerrahisi, Vasküler ve Endovasküler Cerrahi konularında eğitim alan Doç. Dr. Selim Aydın, 2009 yılında Avrupa Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği'nin (EACTS) Bergamo-İtalya'da gerçekleştirdiği Kalp Cerrahisi Okulu'na Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği'nden aldığı burs ile katılmış, 2011 yılında kısa süreli olarak Heidelberg Üniversitesi Kalp Cerrahisi kliniğinde gözlemci olarak bulunmuştur. Devlet hizmet yükümlülüğü süresince Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışma arkadaşları ile birlikte Erişkin Kalp Cerrahisi, Açık ve Endovasküler Damar Cerrahisi alanında yaklaşık 300 civarında operasyon gerçekleştirmiştir. 

2014 yılından itibaren Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi'nde uzmanlık görevine devam eden Doç. Dr. Selim Aydın, Prof. Dr. Ersin Erek önderliğinde çocuk kalp cerrahisi programının kurulması ve yürütülmesinde katkılarda bulunmuştur. 2014 yılından bu yana her türlü kompleks vakanın da içinde olduğu 2000'i geçen yenidoğan ve çocuk kalp cerrahisi ameliyatına destek olmuş ve özellikle yapay kalp ve akciğer desteği sağlayan ekstrakorporeal membran oksijenizasyonun (EKMO) yenidoğan, çocuk ve erişkin uygulamalarında ciddi tecrübe kazanmıştır.  

Bir damar cerrahı olarak 2015 yılından itibaren Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi'nde Endovasküler Damar Girişimleri programını başarıyla başlatmış ve endovasküler işlemler konusunda hastanenin referans merkez haline gelmesini sağlamıştır. Başta kritik ekstremiteyi tehdit eden iskemi olmak üzere tüm periferik arter hastalıkları, akut ve kronik derin ven trombozu, pulmoner emboli, torasik ve abdominal aort anevrizması, iliak ve periferik arter anevrizmaları ve venöz yetmezlik (varis) konusunda endovasküler ve açık cerrahi işlemleri başarıyla sürdürmektedir. Koroner arter hastalığı, kapak hastalıkları, aort cerrahisi, minimal invaziv ve robotik kalp cerrahisi konusunda da ameliyat ve çalışmalarına devam etmektedir. 

Uluslararası ve ulusal 30'un üzerinde araştırma makalesi ve 60'ın üzerinde sözel ve poster sunumu bulunmaktadır. Ayrıca endovasküler damar girişimleri ve çocuk kalp cerrahisi konusunda 3 adet kitap bölüm yazarlığı mevcuttur. Özellikle periferik arter hastalıklarının endovasküler tedavisi konusunda Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği ve Ulusal Vasküler ve Endovasküler Derneği'nin organize ettiği eğitimlerde düzenleyici ve eğitmen olarak bulunmuş, ulusal kongre ve toplantılarda moderatör ve konuşmacı olarak katkı sağlamıştır.

Avrupa Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği (EACTS), Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği (TKDCD) ve Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği (UVECD) üyelikleri aktif olarak devam etmektedir.

Evli ve 2 çocuk babasıdır. 

Kurum Bilgileri

Birim
Tıp Fakültesi
Bölüm
Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
Ana Bilim Dalı
Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

İletişim

E-posta
Selim.Aydin@acibadem.edu.tr
Web Sayfası
https://avesis.acibadem.edu.tr/selim.aydin
İş Telefonu
+90 212 404 4731
Ofis
Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi
Posta Adresi
Halkalı Merkez Mh. Halkalı Altınşehir İstanbul Cd. No:16 34303 Küçükçekmece/İstanbul