General Information

Biography

PROF. DR. NURDAN TÖZÜN'ÜN

KISA ÖZGEÇMİŞiProf. Dr. Nurdan Tözün, lise öğretimini Notre Dame de Sion Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı Fakültenin İç Hastalıkları ABD ‘da uzmanlık ve Gastroenteroloji uzmanlığı eğitimi gördü. Marmara Üniversitesi’nin kurucu öğretim üyelerinden olan Dr. Tözün bu üniversitenin Tıp Fakültesinde Doçentlik  ve Profesörlük ünvanını aldı.1992 yılında Türkiye’nin ilk “Gastroenteroloji Enstitüsünü” kurdu ve 16 yıl süreyle bu kurumun müdürlüğünü yaptı. 1995-2001 yılları arasında 2 dönem Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu.

2008 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden emekli olarak Acıbadem Üniversitesi’ne Kurucu Üye ,Rektör Yardımcısı , daha sonra da Dekan olarak atandı. Tıp Fakültesi’nin özgün ve uluslararası düzeydeki eğitim müfredatının oluşturulmasında ve sürdürülmesinde  lider rol oynadı.

 Halen Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı görevinin yanı sıra , Acıbadem Altunizade  Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nde klinik çalışmalarına devam etmektedir.

Prof. Dr.Tözün, 1999 yılında bilim ve insanlığa hizmetlerinden ötürü Polonya Hükümet tarafından “ Albert Schweitzer” altın madalyası ile onurlandırıldı ve “World Academy of Medicine” e kabul edildi.

2005 yılında ülkesine ve evrensel tıbbın gelişimine verdiği hizmetlerden ötürü Londra’daki Kraliyet Doktorlar Koleji (Royal College of Physicians) ne üye seçildi.

Dünyanın 3 kıtasında birçok bilimsel dernekte (UEG, AGA, APASL, MMS, MTCC )  kurucu üye, başkan  ya da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmış ve yapmakta olan Dr Tözün halen Avrupa Gastroenteroloji Board’u  Diploma Komisyonu Başkanlığı ,Avrupa Gastroenteroloji Derneğinde  (UEG)  Konsey üyeliği ve Equality Diversity Task Force Komite başkanlığı görevini yürütmektedir.

Ülkemizde de Türk Karaciğer Araştırmaları derneği, İltihabi Bağırsak Hastalıkları Derneği, Gastroenteroloji Derneği gibi meslek kuruluşlarında kurucu üye, Yönetim Kurulu Başkanı ve üyesi olarak uzun yıllar hizmet vermiştir.

Başlıca ilgi alanı Viral hepatitler , Iltihabi Bağırsak hastalıkları ve Mikrobiyota olan Prof. Dr. Nurdan Tözün’ün 4 Uluslararası kitapta bölüm yazarlığı, 22 ulusal kitapta bölümleri, 2 kitap tercümesi ve kitap editörlükleri ile 145   uluslararası, 69 ulusal bilimsel dergilerde yayınlanmış makalesi bulunmaktadır.Bilimsel çalışmaları için 15 ödül almıştır.

Evli ve 1 çocuklu olan Prof.Tözün Fransızca, İngilizce ve Almanca bilmektedir

Institutional Information

Unit
School of Medicine
Department
Department of Medical Sciences
Program
Internal Diseases