Kolesterol: Yalan mı? Gerçek mi?


Karabulut A.

Nergiz Yayınları, İstanbul, 2019

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2019
  • Publisher: Nergiz Yayınları
  • City: İstanbul

Abstract

ÖNSÖZ

Kalp ve damar hastalıkları dünyada en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam ediyor. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 18 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından yaşamını yitirirken; bu sayı tüm ölümlerin yaklaşık %30 una denk gelmektedir. Kalp ve damar hastalıklarından ölen kişilerin sayısının 2030 yılında 23.3 milyon kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor. Ölümlerin çoğunluğu az ve orta gelişmiş ülkelerde olup, bu oran % 40 lara ulaşabiliyor.

Ülkemizdeki veriler de genel dünya istatistikleri ile paralel seyrediyor. Ölümlerin % 40’ı kalp ve damar hastalıklarından olup, bu yaklaşık her 3 dakikada bir kişinin ölümünü ifade ediyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 160 bin kişi kalp ve damar hastalıkları yüzünden yaşamını kaybediyor. Bu sayı kanserden kaybedilen kişilerin yaklaşık 2 katına denk gelmektedir.

Sıklıkla ihmal edilen konu ise kalp ve damar hastalıklarının önlenebilir olmasıdır. Risk faktörleri ile etkili mücadele yapıldığında kalp hastalıklarından ölüm oranı % 80 lere varan oranda azaltılabilir. Kalp ve damar hastalığının değiştirilemeyen risk faktörleri; erkek cinsiyet, ileri yaş ve genetik yatkınlıktır. Kısmen kontrol altına alınabilen risk faktörleri ise; yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, stres ve yoksulluktur. Birde kalp hastalığı riskini arttıran ve tamamen önlenebilen risk faktörleri vardır. Bunlar; sigara ve aşırı alkol tüketimi, sağlıksız diyet ile beslenmek, hareketsiz ve tembel yaşam, şişmanlık, ihmal ve hekim kontrolünden geçmemek olarak sıralanabilir.

Bu risk faktörleri içerisinden kolesterol yüksekliği önemli bir yere sahiptir. Kolesterol damar yapısında gelişen hastalığın yani damar sertliğinin çekirdeğini oluşturur. Damar sertliği zamanla ilerleyerek damar darlığına, kalp krizine ve felç gelişimine yol açar.

Genetik geçişli kolesterol yüksekliklerine erken tedavi uygulanmadığı takdirde 10’lu 20’li yaşlarda kalp krizleri sık izlenir. Erişkin dönem de kolesterol yüksekliği önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Kolesterol değerlerinin normalden daha yüksek değerde olması kalp ve damar hastalığı gelişimi için ciddi bir risk faktörüdür. Yüksek kolesterol değerleri kalp krizi gelişimi ve felç gelişimi ile direk bağlantılıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar ile yüksek kolesterol düzeyinin düşürülmesinin sağlığa katkısı net olarak gösterilmiştir. Toplam kolesteroldeki her 40 mg/dl lik yükseliş ile kalp krizinden ölüm riski %35 ve felçten ölüm riski % 25 arttığı saptanmıştır. Buna karşın kötü kolesterol LDL deki her 40 mg/dl azalma ile kalp krizi riskinde %23 ve felç gelişimi riskinde % 17 azalma meydana gelmektedir.

Kolesterol yüksekliği sıklıkla bulgu vermez ve içimizde sinsi bir yılan gibi büyür. Zamanı geldiğinde de kalp krizi ve felç gibi hastalıklarla insan yaşantısını tehlikeye sokar.

Yüksek kolesterol değeriyle mücadelenin kalp ve damar sağlığına olumlu etkisi ortaya konduktan sonra kolesterol düşürmeye yönelik bir çok yeni tedavi geliştirilmiştir. Hali hazırda yeni ilaç çalışmaları da devam etmektedir. Bu tedavilerin uygun endikasyon ve doğru hastada kullanılması kalp ve damar hastalığına sahip kişilerde olumlu sonuçlar doğuracaktır. Ancak bu olumlu sonuçları göz ardı ederek kolesterol karşıtı demeçler veren kişiler de her geçen gün artmıştır. Bu durum medyada ve internet ortamında kolesterol ile ilgili ciddi bir bilgi kirliliği oluşturmuş ve bazı hastaların tedavilerini terk etmesine yol açmıştır. Bu bilgi kirliliği kulaktan kulağa fısıltı şeklinde yayılarak, kimi zamanda apaçık şekilde ifade edilerek yüksek kolesterolün zararlı olmadığı, asıl kolesterol ilaçlarının zararlı olduğu yönde bir şehir efsanesi oluşumuna zemin hazırlamıştır.

Hazırladığımız bu kitapla kolesterol gerçeğine objektif bir bakış açısı getirmeyi amaçladık. Bu kitapla kolesterol yalanlarını ve kolesterol gerçeklerini okuyucuya sunmaya gayret ettik. Kolesterolü ele alırken günlük yaşam tarzının, alışkanlıkların, yaşanılan şehrin, uyku düzeni gibi çokça dile getirilmeyen bazı konu başlıklarının kolesterol dengesi üzerindeki etkilerini araştırdık.

Bu kitabı yazarken faydalandığımız temel kaynaklar Amerika ve Avrupa kalp cemiyetlerinin kolesterol kılavuzu ve kalp damar hastalıklarından korunma kılavuzu oldu. Bunun dışında her konu başlığı için ayrıntılı literatür araştırması yaptık. Araştırmalar değişken sonuçlar verebildiğinden genelde bir konu üzerinde bir çok çalışmayı bir arada değerlendiren yayınlara öncelik tanıdık. Elbette bütün bu araştırmaların üzerine 20 yıllık klinik tecrübenizi de ekleyerek okuyucuyu sıkmadan bilgilendirecek bir kitap hazırlamış olduk.

‘’Kolesterol: Yalan Değil Gerçek’’ temalı kitabımızı beğeninize sunuyoruz. Yapmanız gereken merak ettiğiniz konu başlığını seçerek okumaya başlamak.

Bütün okuyucularımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum,

Tek cümle ile özet: Bu kitabı hazırlamaktaki amacımız; kolesterol tartışmasına objektif bir bakış açısı getirip, kolesterol bilgi kirliliği içinde kaybolmuş kişilere doğru yolu göstermekti.