İstanbul İlinde Özürlülük Oranı ve Özürlülerin Durumu


YILMAZ H. G. , KESİKTAŞ N., EREN B. , KÖSE R.

Turkiye Fiziksel Tip Ve Rehabilitasyon Dergisi-Turkish Journal Of Physical Medicine And Rehabilitation, vol.1, no.2, pp.51-53, 1998 (Journal Indexed in SCI Expanded)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 1 Issue: 2
  • Publication Date: 1998
  • Title of Journal : Turkiye Fiziksel Tip Ve Rehabilitasyon Dergisi-Turkish Journal Of Physical Medicine And Rehabilitation
  • Page Numbers: pp.51-53

Abstract

Özürlülük prevalansını saptamak amacıyla, İstanbul ilinde nüfus yoğunluğuna göre randomize yöntem ile seçilen hanelerde yaşayanlarda DSÖ özürlülük formu ile özürlülük değerlendirmesi yaptık. Özürlülük nedenlerini, yaş, eğitim, sosyal seviye ve özürlülerin topluma katılımlarını araştırdık, özürlülük insidansını % 9.7 olarak saptadık, bunun % 33.3'ünü kronik iç organ hastalıklarının nedenolduğu özürlülük oluşturmaktaydı. Tüm özürlülerde eğitim ve sosyal seviye düşüktü ve özürlülerin ekonomik probleleri ve rehabilitasyona gereksinimleri öncelikle göze çarpıyordu. Araştırmamızınsonuçları ülkemizde sosyal rehabilitasyonun güçlendirilmesi ihtiyacına, özürlülerin eğitim ve mesleki rehabilitasyonuna verilmesi gereken öneme de işaret etmektedir.
Anahtar Kelimeler: Özürlülük prevalansı, sosyal rehabilitasyon