LENFATİK HARİTALAMA VE SENTİNEL LENF NODU BİYOPSİSİNİN TARİHÇESİ


Uras C.

in: SENTİNEL LENF NODU BİYOPSİSİ, Prf. Dr. Cihan URAS,Op. Dr. Fatih AYDOĞAN, Editor, İstanbul Medikal Yayıncılık, İstanbul, pp.3-7, 2007

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2007
  • Publisher: İstanbul Medikal Yayıncılık
  • City: İstanbul
  • Page Numbers: pp.3-7
  • Editors: Prf. Dr. Cihan URAS,Op. Dr. Fatih AYDOĞAN, Editor

Abstract

lenf nodlarının durumu solid kanserlerdeki en önemli prognostik göstergedir. bölgesel lenf nodlarının değerlendirilmesi için 1990 lı yılların başlarında sentinel lenf nodu biyopsisi uygulamaları başlamıştır. sentinel lenf nodunun (SLN) tümörsüz olması geri kalan nodlarda da tutulumun olmadığının önemli bir göstergesidir. bu yöntem sayesinde bölgesel lenf nodu tutulumu olmayan solid tümörlü hastalar gereksiz lenf nodu diseksiyonu işleminden kurtulmaktadır. ayrıca patolog çok sayıda lenf nodu yerine az sayıda lenf nodu ile uğraştığında daha önceleri gözden kaçabilecek mikrometastazların ortaya çıkarılması mümkün olmaktadır. günümüzde yeterli deneyime sahip multidsipliner çalışma grubu ile bu işlem gerçekleştirildiğinde yalnış negatiflik oranları %3-5 in altına düşmüştür.

ülkemizde ilk defa 1998 yılının ikjinci yarısında SLNB uygulamalarına başladık. artık birçok merkezde SLNB yaygın olarak yapılmaktadır. bu tekniği öğrenmek isteyen meslektaşlarımıza yardımcı olması amacı ile bu kitabı hazırladık. sentinel lenf nodu biyopsisi konusunda anadilimizde yazılmış ilk kitap olma özelliğindeki bu eserde ağırlıklı olarak meme kanserine yer verilmiştir.